A natúr zöld teákkal valahogy úgy vagyok, mint Gombóc Artúr a csokoládékkal. Éppen ezért most leginkább egy általánosnak tekinthető összefoglalót igyekszem leírni, melyek további fejtegetésekre adhatnak lehetőséget.
Amitől a zöld tea más:
A zöld teát ugyanannak a cserjének a leveléből állítják elő mint a fekete teát. Mondhatnám úgyis, hogy a fekete teát állítják elő ugyanabból a cserjéből, mint a zöld teát. Sőt egészen sokféle teát állítanak elő ebből a cserjéből, aminek a neve Camelia Sinensis. A különbségek többnyire nem másban, mint a levelek feldolgozásában rejlenek.
A fekete tea fizikai és kémiai változását a levelek oxidációjával, úgynevezett fermentációval érik el. A zöld tea feldolgozása során ezt az oxidációs folyamatot nemhogy nem segítik elő, de egyenesen megakadályozzák, így antioxidáns összetevői sértetlenek maradnak. Mivel a zöld tea ezeknek az antioxidánsoknak köszönheti a legtöbb neki tulajdonított jótékony hatást, érdemes teánk elkészítésére is nagyobb gondot fordítani azzal, hogy felforralás után kb. 80°C-ra visszahűtött vízzel öntjük fel.
A zöld tea tartalmaz többek között polifenolokat, ásványi anyagokat, vitaminokat, illóanyagokat, koffeint. Kedvező élettani hatásai közé sorolható, az immunrendszer erősítése, a fogszuvasodás és a fogínybetegségek ellen kifejtett hatása, rákmegelőző hatása, a szív és érrendszeri betegségek megelőzésére irányuló hatása valamint zsírégető tulajdonsága is.
Említett jellemzői miatt napjainkra a zöld tea minden formája szembetűnően keresettebb lett –– nem titkolt vágyam azonban felhívni minden érintett figyelmét a zöld tea fogyasztás valódi élvezetének jótékony hatásaira is, mely véleményem szerint az összes többi kedvező tulajdonság éltető forrásának tekinthető.
Pápay Kornélia
Utolsó kommentek